Poród siłami natury
Poród siłami natury czyli zakończenie ciąży - wydalenie z macicy płodu i łożyska. Poród siłami natury to taki, który przebiega pod wpływem czynności skurczowej macicy i hormonów produkowanych przez organizm kobiety. Termin ten oznacza, że w czasie porodu nie było żadnych interwencji farmakologicznych i medycznych, do których zalicza się: podanie oksytocyny - hormonu wywołującego poród, podanie znieczulenia, zastosowanie kleszczy, próżnociągu lub cesarskiego cięcia.
Prawidłowo dziecko jest w ułożeniu podłużnym główkowym. Poród siłami natury powinien rozpocząć się spontanicznie, bez znieczulenie i zaaplikowania środków skurczowych. Poród siłami natury rozpoczyna się między 37-42 tygodniem i jest podzielony na 4 fazy:
- FAZA ROZWIERANIA: od początku porodu do całkowitego rozwarcia szyjki macicy (10 cm). Pojawiają się regularne skurcze macicy, szyjka się skraca i poszerza. U pierworódek czas trwania tej fazy nawet do 18 godzin, u wieloródek do 12 h.
- FAZA WYDALANIA: skurcze porodowe przechodzą w skurcze parte, do których dochodzą skurcze mięśni brzucha. Czas trwania: 30 minut - 2h . Przy odpowiednim wykorzystaniu skurczów noworodek przesuwa się w kanale rodnym. To jest faza, w której szczególną rolę odgrywa ODDECH. ILUSTRACJA PONIŻEJ PRZEDSTAWIA PRZESTRZENNE USTAWIENIE DZIECKA W RELACJI Z MIEDNICĄ (biodra, kość krzyżowa) podczas 2 PIERWSZYCH FAZ: widać pracę i relację kości biodrowe - kość krzyżowa - jakiekolwiek zaburzenia w tym obszarze, mogą zakłócić prawidłowy przebieg porodu. Wyobraźmy sobie, że mamy asymetryczne napięcie mięśni biodrowo - lędźwiowych - ma wpływ na poród? Bardzo duży! Czy mamy wpływ na jakość porodu? TAK MAMY! Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
- FAZA ŁOŻYSKOWA : to okres delikatnych skurczów - obkurczanie macicy. Dochodzi do oddzielenia i wyparcia łożyska.
- FAZA POPORODOWA : trwa ok. 1h. To czas ścisłej obserwacji noworodka i rodzącej.
SPOSOBY PRZYSPIESZANIA PORODU W TRAKCIE FAZY WYDALANIA:
- Poród kleszczowy
- Poród próżniowy - z zastosowaniem próżnociągu (vacuum)
- Chwyt Ritgena (pociągnięcie za bródkę dziecka)
- Chwyt Kristellera (polega na ucisku dna miednicy w momencie wyjścia główki i barków)
Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłyśmy temat porodu siłami natury. Jeśli macie sugestie co powinno znaleźć się w artykule, dajcie znać. Będziemy wdzięczne za odzew z Waszej strony.
Jeśli masz jakieś pytania pisz, dzwoń, nie krępuj się. Wspólnie możemy pokonać problem uroginekologiczny, który Cię dotyczy.
Zapraszamy do kontaktu, Kasia i Natalia zespół FizjoFlow
Bibliografia:
- RYC ustawienie dziecka - pochodzi z książki : R. Tanzberger, A. Kuhn, G. Mobs, U. Baumgartner “ Dno Miednicy fizjologia, patologia, diagnostyka i leczenie 2.