Przegląd środków higienicznych dla kobiet


Przedstawiamy Wam przegląd środków higienicznych, z naszym małym komentarzem. Może to dla Was oczywiste, może nie słyszeliście jeszcze o takich opcjach - wiemy, że obserwują nas też mężczyźni. Będziecie zorientowani, gdyby Wasze córki chciały porozmawiać o menstruacji.

Z doświadczenia gabinetowego wynika, że kobiety u których stwierdza się wzmożone napięcie mięśni dna miednicy, zgłaszają dyskomfort podczas użytkowania tamponów czy kubeczków. Dzieje się tak, ponieważ mięsień napięty będzie jeszcze bardziej zaciskał się na obiekcie który na niego napiera, czyli problem będzie się nasilał. U kobiet ze zbyt osłabionym dnem będzie pojawiać się problem z wysuwaniem się tych produktów higienicznych.

  • Tampony - ich użytkowanie sprawia dyskomfort kobietom ze skąpymi miesiączkami, gdy rozmiar jest za duży lub gdy błona dziewicza jest wyraźna. Tampon powinien znaleźć się tak głęboko w pochwie, aby nie sprawiał dyskomfortu podczas chodzenia. Każda pochwa ma inną długość więc ciężko podać jak głęboko powinien się znaleźć. Częstotliwość wymiany - co 3-4 godziny w zależności od obfitości miesiączki, maksymalnie do 8h, aby uniknąć zakażenia bakteryjnego.

  • Podpaski - krótkie i przedłużone na noc Częstotliwość wymiany - co 3-4 godziny przy obfitym krwawieniu, ok 5-6 godzin przy mniejszym. Podpaski są dobrą opcją na noc, ponieważ nie trzeba ich wymieniać w nocy jeśli nie zachodzi taka potrzeba (tak jest w przypadku tamponów).

  • Wkładki higieniczne - opcja na końcówkę miesiączki. Nie zalecamy stosowania ich cały czas, ponieważ poprzez tarcie i utrudniony dostęp powietrza, może dochodzić do nadprodukcji śluzu. Jest to idealne podłoże do rozwoju infekcji. Częstotliwość wymiany - ok 5 godziny

Wyżej wymienione produkty wybieramy jak najbardziej naturalne bez komponentów zapachowych, z organicznej bawełny, najlepiej biodegradowalne - ze względu na środowisko.

  • Podpaski wielorazowe - krótkie i przedłużone na noc wykonane z materiałów takich jak polar bambusowy, bawełna, bawełna organiczna, poliester z poliamidem. Można je stosować także przy obfitych miesiączkach. W zestawach znajduje się kilka wysokochłonne wkładów, które dokładamy w zależności od intensywności krwawienia. Posiadają skrzydełka zapinana na napy. Producenci szacują możliwość do używania przez 4 lata. Pozwala skórze oddychać, nie powoduje podrażnień, polecana dla osób dbających o ekologię.

  • Wkładki higieniczne - opcja na końcówkę miesiączki czyli na plamienie. Nie zalecamy stosowania ich cały czas, pomimo ułatwionego dostępu powietrza. Tarcie i dodatkowa warstwa na bieliźnie, stosowane bez przerwy, może doprowadzić do nadprodukcji śluzu. Jest to idealne podłoże do rozwoju infekcji.

  • Majtki menstruacyjne dostępne są różne rozmiary od S do XXXXL, różne stopnie chłonności w zależności od obfitości krwawienia. Oprócz tego, jest możliwość wyboru fasonu: klasyczne, bokserki typu hipster, brasiliana.

  • Kubeczki menstruacyjne Częstotliwość wymiany - nawet do 12 godzin. Kubeczki najczęściej dostępne są w dwóch rozmiarach, mały S i duży L. Niektórzy producenci posiadają trzy lub cztery rozmiary. Mniejsze rozmiary przeznaczone dla kobiet nie rodzących, lub rodzących przez cesarskie cięcie, większe natomiast dla kobiet rodzących siłami natury. Trwałość w zależności od marki określana jest od kilka, a nawet do 15 lat.

Nie jesteśmy zwolenniczkami płynów go higieny. Jeśli lubicie ich używać i czuje się dzięki temu komfortowo, niczego nie zmieniajcie. Dla tych, którzy cierpią na nawracające infekcje okolic intymnych, zalecamy używanie tego samego produktu co do reszty ciała. Najlepiej wybierać mydło o neutralnym pH. Przypominamy, że myjemy jedynie okolicę zewnętrzną, dwoma, trzema ruchami od przodu w kierunku odbytu. Nie ma potrzeby ingerować w pochwę, ponieważ oczyszcza się sama.

Jeśli masz jakieś pytania pisz, dzwoń, pytaj, nie krępuj się.

Zapraszamy do kontaktu,

Kasia i Natalia zespół FizjoFlow