Najważniejsze informacje z zakresu zdrowia dna miednicy dla mężczyzn


Czy wiesz, że PSA umożliwia wykrycie raka prostaty? PSA jest enzymem, który wchodzi w skład ejakulatu. Jego zadaniem jest m.in jego upłynnienie. Pamiętajcie, że profilaktyka jest bardzo ważna, tylko dzięki niej, można wcześnie wychwycić łagodne zmiany. Po 40 roku życia PSA powinno badać się co dwa lata, a po 50 rż co roku. Jeśli nigdy nie badałeś poziomu PSA, a występują u Ciebie takie objawy jak:
 • trudność w oddawaniu moczu
 • częste oddawanie moczu w dzień i w nocy
 • ból i uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza
 • przerywany strumień moczu
 • krwiomocz
 • ból krocza czy podbrzusza
 • wiek powyżej 50 rż

Koniecznie zgłoś się do urologa.

Powyższe objawy mogą świadczyć o rozroście gruczołu krokowego (prostaty). W łagodnym rozroście (BPH), prostata jest powiększona, ale nie jest to jeszcze rak. Powiększający się gruczoł, uciska cewkę moczową, co w konsekwencji może prowadzić do zalegania moczu i jego nietrzymania. Rak prostaty zajmuje wśród mężczyzn pierwsze miejsce pod względem zapadalności i drugie miejsce pod względem umieralności na nowotwory złośliwe. Bardzo często początki są bezobjawowe, w związku z tym, zmiany wykrywa się w stanach zaawansowanych. Dlatego tak ważne jest, aby zacząć badać PSA regularnie. Ma to na celu wyłapanie nagłego wzrostu jego poziomu, co może być przyczyną rozrostu gruczołu, ale jeszcze nie raka. Dzięki temu leczenie jest prostsze i powoduje mniejsze konsekwencje dla pacjenta.

Kolejną ważną kwestią jest nietrzymanie moczu. Czy wiesz, że nietrzymania moczu (NM) występuje u mężczyzn, jednak rzadziej niż u kobiet? Jakie mogą być przyczyny nietrzymania moczu?

 • osłabienie mięśni dna po operacjach prostaty
 • osłabienie mięśni dna po radioterapii raka prostaty
 • nawracające infekcje układu moczowego
 • niektóre leki - dlatego warto czytać działania nieporządane
 • nadwaga obciąża mięśnie dna miednicy, co może prowadzić do NM
 • częstym objawem cukrzycy i chorób neurologicznych jest właśnie nietrzymanie moczu

W większości tych przypadków, dzięki współpracy urologa, terapeuty uroginekologicznego i pacjenta, można osiągnąć znaczną poprawę wydolności mięśni dna miednicy. Za tym idzie powrót do aktywności fizycznej oraz lepsze funkcjonowanie w życiu prywatnym i zawodowym. Najlepszą opcją dla pacjenta jest wizyta u terapeuty uroginekologicznego jeszcze przed operacja czy radioterapią, dzięki temu łatwiej jest nauczyć się ćwiczeń, gdy struktury nie są podrażnione czy uszkodzone. Pacjent uczy się świadomości swojego ciała, przeprowadzany jest instruktaż napinania i relaksacji mięśni dna miednicy, oddychania torem przeponowym, ergonomii dnia codziennego. Efekty pracy z pacjentem oceniamy za pomocą USG przez powłoki brzuszne. Jeśli pacjent ma problem z napinaniem i rozluźnieniem mięśni dna miednicy, używamy EMG biofeedback z sondami rectalnymi i zewnętrznymi naklejanymi na brzuch. Dzięki stymulacji prądem, łatwiej jest zlokalizować struktury, a za pomocą wykresu, który obserwujemy, wiemy jaki jest efekt naszej pracy.

Ostatnie przypadki gabinetowe wskazują, że coraz więcej mężczyzn pojawia się z zaburzeniami w rejonie dna miednicy. Powiem szczerze, winię za to pracę zdalną. Niewygodne spodnie, zbyt mocno ściśnięty pasek, statyczna pozycja przez większość dnia, mało ruchu, a jak aktywność to rower (dalej w siedzeniu) często na źle dobranym siodełku i bez odzieży rowerowej. Dlaczego to takie ważne? Może to dotyczy właśnie Ciebie? Ucisk struktur dna miednicy m.in pachwin, nerwu sromowego od strony zewnętrznej, może prowadzić do:

 • uczucia wzmożonego napięcia mięśni
 • drętwienia, mrowienia w okolicy krocza, kończyn dolnych
 • zaburzeń wzwodu
 • bólu okolicy krocza czy podbrzusza
 • parcia naglące

Jeśli nie jest za późno, objawy nie są nasilone, ruszaj się, odwracaj efekty siedzenia Przeciągaj się co godzinę, zrób jakikolwiek ruch co 30min, weź małą szklankę na wodę i chodź częściej ją napełniać. Podejdź do sklepu rowerowego i poproś o dobranie odpowiedniego siodełka, zakup też spodenki rowerowe, które posłużą Ci na dalsze trasy. Jeśli objawy nie chcą ustąpić zgłoś się do terapeuty urologicznego, może potrzebujesz terapii manualnej i instruktażu ćwiczeń, które odciąża struktury najbardziej problematyczne.

Najlepsze efekty leczenia można uzyskać dzięki współpracy lekarza i terapeuty specjalizującyego się w urologii. Zaleca się, aby przed wizytą u fizjoterapeuty, odbyć badanie lekarskie - urologa, proktologa na które składa się wnikliwy wywiad, badanie przedmiotowe. Na tej podstawie stawiana jest diagnoza, dzięki której dalsza współpraca pacjent - terapeuta przebiega sprawniej, a rezultaty osiąga się szybciej.

Fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad, ocenia postawę i możliwości jej czynnej korekcji, napięcie spoczynkowe mięśni oraz ich świadome napinanie (skurcz silny, słaby lub brak) Do indywidualnych potrzeb pacjenta dobierana jest terapia manualna, ćwiczenia mięśni m.in dna miednicy, brzucha, pośladkowych czy przywodzicieli. ćwiczenia odpowiedniego toru oddychania, instruktaż prawidłowego wykonywania czynności dnia codziennego np. kichania, kaszlu czy dźwigania. W terapii wykorzystuje się także USG biofeedback, oraz EMG biofeedback, który polega na biologicznym sprzężeniu zwrotnym i nauce świadomego kurczenia i rozkurczania mięśni dna miednicy. Urządzenie monitoruje zmiany zachodzące podczas aktywności pacjentki. Możliwe jest także zwiększenie siły skurczu dzięki elektrostymulacji.

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłyśmy temat terapii mężczyzn. Chciałybyśmy, aby po przeczytaniu tego wpisu, większość z Was, zdecydowało się zadbać o swoje zdrowie i komfort życia.

Jeśli masz jakieś pytania pisz, dzwoń, pytaj, nie krępuj się.

Zapraszamy do kontaktu,

Kasia i Natalia zespół FizjoFlow