Połóg


Połóg jest to etap następujący po ciąży i porodzie. Okres ten trwa od sześciu do ośmiu tygodni. Jest to czas odpoczynku dla kobiety i jej organizmu. W tym czasie zachodzi szereg procesów mających na celu powrót do stanu sprzed ciąży.

Zmiany te dotyczą układu hormonalnego, krążenia, skóry i powłok brzusznych, gruczołów sutkowych i narządów płciowych. Dochodzi także do tego gojenie ran położniczych. U kobiet, które karmią piersią wzmaga się laktacja, u kobiet niekarmiących piersią wznawia się jajeczkowanie. Połóg to także stabilizowanie się sfery emocjonalnej kobiety, ponieważ przyjście na świat dziecka i związane z tym oczekiwania społeczne mogą być przytłaczające. W tym momencie często objawia się depresja poporodowa. Już w czasie ciąży ginekolog prowadzący ciążę, przeprowadza z pacjentką wywiad/ankietę, która ma na celu ocenić czy kobieta znajduje się w grupie ryzyka pojawienia się tego stanu ( niestety nie jest to jeszcze standard w każdym gabinecie).

Położnica wymaga wnikliwej obserwacji. Ocenie podlega tętno (70-80 uderzeń na minutę), wydolność oddechowa, możliwość wypróżniania się (mocz do 12h, a stolec maksymalnie w trzecim dniu po porodzie). Bardzo ważna jest jak najwcześniejsza pionizacja, ponieważ sprzyja to wydalaniu odchodów poporodowych, a przemiana materii wzmaga się. Jeszcze na oddziale, ginekolog kontroluje czy macica obkurcza się prawidłowo, ocenia gojenie krocza/rany po cesarskim cięciu oraz ilość odchodów poporodowych. Do kobiety należy dbanie o higienę krocza po każdej wizycie w toalecie, odpowiednio częste wymienianie podkładów higienicznych, aby nie doszło do powikłań. Należy także zwrócić uwagę na rany i stosować się do zaleceń pielęgnacyjnych i dezynfekcji. Gdy zdrowiu kobiety ani dziecka nic nie zagraża, po 2-3 dobach mogą opuścić szpital. Przed porodem, warto wybrać położną środowiskową, która będzie odbywać wizyty patronażowe po wyjściu z oddziału położniczego.

Połóg kończy wizyta kontrolna u ginekologa, na której lekarz ocenia czy gojenie zakończyło się prawidłowo oraz daje zalecenia dalszego postępowania. Należy pamiętać o wznowieniu wykonywania badań cytologii oraz USG raz do roku.

W trakcie karmienia piersią może wystąpić zapalenie piersi, jest to związane m.in z nieprawidłowym opróżnianiem piersi, małą ilością przyjmowanych płynów czy noszeniem źle dobranej bielizny. Jest to odmienny stan od nawału (wzmożonego napływu pokarmu między 2 a 5 dobą po porodzie). Zapalenie to stan wymagający konsultacji ze specjalistą i stosowania się do jego zaleceń. Objawy zastoju to lokalny ból, obrzmienie, zaczerwienienie, pojawia się też podwyższona temperatura, która z czasem wzrasta. Obecnie, na każdą dolegliwość dostępne są antybiotyki bezpieczne dla kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Nie należy obawiać się przyjmowania ich w trakcie zapalenia jeśli zostaną przepisane. USG piersi jest możliwe także podczas laktacji, dlatego warto znaleźć lekarza, który się tym zajmuje.

Zastój można skonsultować z certyfikowaną doradczynią laktacyjną, ginekologiem czy internistą.

Po okresie połogu lub niedługo po nim może dojść pogorszenia kondycji włosów, skóry czy paznokci. Zęby mogą stać się nadwrażliwe i bolesne. Jest to jedynie stan przejściowy, który u każdej kobiety może trwać i przebiegać inaczej.

Dlatego tak ważne jest, aby po porodzie kontynuować przyjmowanie witamin ciążowych, ponieważ w trakcie karmienia dziecko pobiera substancje odżywcze i witaminy z organizmu kobiety. Oprócz tego należy pamiętać o zbilansowanej diecie bogatej w m.in świeże warzywa, owoce, orzechy i pestki, błonnik czy odpowiedniej ilość wody 2,5 - 3 litrów. Aktywność fizyczna chociażby w postaci częstych spacerów, wspomaga przemianę materii, poprawia samopoczucie, jest niezbędnym uzupełnieniem zdrowego trybu życia.

Jeśli masz jakieś pytania pisz, dzwoń, pytaj, nie krępuj się, wspólnie możemy pokonać tę dolegliwość.

Zapraszamy do kontaktu,

Kasia i Natalia zespół FizjoFlow


Bibliografia:

  1. Z. Słomko, T. Opala, M. Pisarska-Krawczyk, Połóg [w:] Położnictwo i ginekologia
  2. Bręborowicz H. (red.), Położnictwo i ginekologia. Repetytorium, PZWL, Warszawa 2010
  3. M. Nehring-Gugulska, Warto karmić piersią, Optima – Firma Poligraficzna, Wydawnicza i Reklamowa, Warszawa 2004
  4. R. Gill, M.Tracey, Po prostu piersią, wyd Mamania 2015
  5. http://www.rodzicpoludzku.pl/Wiedza-oporodzie/zalecenia-WHO-Porod-nie-jest-choroba.html
  6. https://www.rodzicpoludzku.pl/wokol-porodu.html