Fizjoterapia w ciąży


Rodzaj dobieranych technik w czasie ciąży jest zależny od: trymestru ciąży, z jakim problemem mamy do czynienia, czy kobieta była wcześniej konsultowana uroginekologicznie przez terapeutę, w jakim stanie emocjonalnym się znajduje, czy ciąża przebiega bez żadnych komplikacji, jaka jest jej historia, czyli pytamy o wszystko :)
  • Fizjoterapia w I trymestrze : opiera się na pracy w obszarze czaszki, szyi, klatki piersiowej, kończyn dolnych, kończyn górnych jako miejsc pośrednio wpływających na pracę miednicy. Naszą intencją jest danie więcej zdrowia, więc naszym zadaniem jest “połączenie” funkcjonalne jam ciała (mózg i rdzeń kręgowy, klatka piersiowa, brzuch, miednica) w celu integralności systemów autoimmunoendokrynnych. Dlaczego tak ważna jest praca na czaszce? Musimy wiedzieć, że OKSYTOCYNA spełniająca najważniejszą funkcję podczas porodu jest wytwarzana w podwzgórzu, więc w czaszce. Jej transport po ciele jest możliwy dzięki pracy płynów- stąd ważna praca na powięzi, integracji układów. Praca na wczesnym etapie stanowić będzie swego rodzaju profilaktykę, przeciwdziałanie zastojom, a tym samym niezakłóconą pracę hormonalną niezbędną w czasie porodu. Zapobiegajmy! Co dalej? SEROTONINA - hormon szczęścia - pień mózgu - kość potyliczna; ACETYLOCHOLINA - zmniejszenie drażliwości na emocje - kości ciemieniowe; GABA - reakcja na stres, hipokamp, układ emocjonalny, limbiczny - kości skroniowe (WAŻNE na każdym etapie ciąży); DOPAMINA - satysfakcja, nagradzanie siebie - kość czołowa. Jak możemy jeszcze pomóc? Nauka oddechu! czyli praca na przeponie. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną w I trymestrze: kobieta kontynuuje dotychczasową aktywność lub dostosowuje do aktualnego samopoczucia. Dobrze jest wdrożyć ćwiczenia dna miednicy, oddechu, prawidłowej sylwetki, świadomości własnego ciała.

  • Fizjoterapia w II trymestrze: kontynuacja terapii z I trymestru + dobór technik w zależności od badania i objawów. Częste u kobiet w tym okresie: bóle kręgosłupa, bóle żeber, bóle bioder, zgaga, refluks, obrzęk, zastoje, TOS, żylaki. Wykorzystanie technik drenażowych, powięziowych, Kinesiotapingu, dalsze wskazówki co do ćwiczeń. W II trymestrze zaczynamy rozluźniać środek ścięgnisty, aby nie doszło do nacięcia krocza.

  • Fizjoterapia w III trymestrze: w związku ze zbliżającym się terminem porodu kobieta w tym okresie jest bardzo emocjonalna- emocje to nasza głowa, więc wskazana jest praca na czaszce i szyi. Dostosowujemy naszą pracę do aktualnych potrzeb przyszłej mamy. Prócz zaburzeń emocjonalnych charakterystyczne dla tego okresu: ból L, ból kości krzyżowej, ból spojenia łonowego, duszności, parcie na pęcherz, ból L-S, zespół cieśni nadgarstka, hemoroidy. Kontynuujemy rozluźnianie środka ścięgnistego, a od ok. 34-36 tyg. rozpoczynamy masaż krocza - w tym celu można użyć olejku z wiesiołka (https://blog.mammamia.love/2018/12/20/fakty-i-mity-czyli-cala-prawda-o-masazu-krocza/). Zmieniamy również technikę pracy na dnie miednicy - przygotowanie do porodu

ZMIANA SYLWETKI W CIĄŻY: to, że nasza sylwetka ulega bardzo dużej zmianie jest dla wszystkich jasne, ale nie każda kobieta jest świadoma własnego ciała, nie każda kobieta zdaja sobie sprawę, że korekcja sylwetki wpłynie korzystnie nie tylko na układ mięśniowo - szkieletowy, naczyniowy, nerwowy, ale przede wszystkim na lepsze ustawienie macicy, a tym samym na lepsze ułożenie dziecka do porodu. Poniżej znajduje się ilustracja przedstawiająca prawidłową (po prawej) i nieprawidłową (po lewej) sylwetkę. niepoprawna i poprawna postawa ciała WNIOSEK: PROSTUJMY SIĘ!

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA W CIĄŻY: dostosowana do stanu fizycznego kobiety. Przy ciąży fizjologicznej nie ma przeciwwskazań do kontynuowania dotychczasowej aktywności, ale musi być ona uzgodniona z lekarzem prowadzącym. Warto wdrożyć ćwiczenia stabilizacji, dna miednicy, oddechu, prawidłowej sylwetki, ruchomości miednicy , bioder, stretchingowe, rozluźnienie powięziowe - rolowanie.

Chciałybyśmy, aby po przeczytaniu tego wpisu, większość z Was, a najlepiej wszystkie, zdecydowały się zadbać o swoje zdrowie i komfort życia. Przekażcie tę wiedzę dalej.

Jeśli masz jakieś pytania pisz, dzwoń, pytaj, nie krępuj się.

Zapraszamy do kontaktu, Kasia i Natalia zespół fizjoflow


Bibliografia:

  1. rycina: https://www2.hse.ie/conditions/child-health/back-ache-and-pain-in-pregnancy.html